Tenistet e Tiranës së viteve ‘30

Publikuar tek: fcb-bomb, më 21:07 03-03-2015 Tenistet e Tiranës së viteve ‘30

Tenisi është një sport pothuajse inekzistent në Shqipëri, kjo për shkak edhe të mungesës së terreneve ku mund të ushtrohet.

Por dikur Tirana ka pasur fushat e tenisit dhe lojtarët e këtij sporti. Në foto shihen tre vajza kryeqytetase, teniste, të cilat pozojnë në fushën ku ato ushtroheshin me klubin “Tirana”. Kjo foto tregon edhe emancipimin e gruas në Tiranën e viteve 1930.

Në foton e publikuar nga faqja e facebook-ut “Tirona  Intellectum” sqarohet se klubi i parë i tenisit në Shqipëri u krijua më 23 Tetor të 1925-ës dhe u quajt Klub ‘Tirona’, ndërsa meritë për këtë kishin diplomatët e huaj në kryeqytet.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021018981933594
array(1) { ["section"]=> string(36) "tenistet-e-tiranes-se-viteve-30-4907" }