Tensione Indi-Kinë, dy vendet në prag të luftës

Publikuar tek: politike, më 22:30 24-07-2017 Tensione Indi-Kinë, dy vendet në prag të luftës

Konflikti Indi-Kinë vijon të përshkallzohet dita ditës, këtë herë është vendi komunist i cili ka paralajmëruar Indinë që të mos “kapet pas fantazive” për kufirin, ku përfshihet edhe rajoni i shumë lakmuar i Bitanit.

Në një reagim në kuadrë të 90-të vjetorit të ushtrirsë komuniste të Kinës, një ushtarak i lartë kinëz tha se më lehtë India mund të rrëzojë një mal sesa ushtrinë kineze.

 “Ushtria jonë do të thotë siguria e sovranitetit dhe integritetit territorial të vendit tonë. Vendosmëria jonë nuk është lëkundur kurrë. Është më e lehtë të shkundësh një mal se sa të shkundësh PLA-në”, tha ai.

Tensionet midis Pekinit dhe Delhit që datojë që në vitet 60-të të shekullit të kaluar, u përshkallëzuan këtë qershor kur ekipet kineze filluan të ndërtonin një rrugë në rrafshnaltën e Himalajës.Ky veprin u cilësua si provokacion nga ana e qeverisë indiane e cila dërgoi trupat e saj përtej kufirit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Flet Meta, ja se pse Monika nuk ishte në krahë të tij në ceremoninë e betimit si President: Nuk vihet kollaj në rresht
Veliaj zbulon datën, ja kur do të hapet “Unaza e Madhe” e Tiranës »
Article Logic
Execution time: 0.011553049087524
array(1) { ["section"]=> string(52) "tensione-indi-kine-dy-vendet-ne-prag-te-luftes-87230" }