Tensionet me Turqinë, ministri grek i Mbrojtjes takon Mike Pompeo

Publikuar tek: bota, më 20:06 14-08-2020 Tensionet me Turqinë, ministri grek i Mbrojtjes takon Mike Pompeo

Ministri grek i Mbrojtjes ka zhvilluar një takim zyrtar me Sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo.

Takimi është mbajtur në Vjenë të Austrisë, në një kohë kur tensionet mes Greqisë dhe Turqisë kanë arritur kulmin, pasi qeveria turke vendosi të dërgojë në një zonë të kontestuar detare anijen “Oruc Reis” që do të kryejë kërkime për naftë.

Dendias thotë se “veprimet e jashtëligjshme turke që rrezikojnë stabilitetin rajonal” kanë qenë temë e diskutimeve me Pompeo, raporton newsbomb.al.

Sekretari amerikan Pompeo është duke zhvilluar një tur udhëtimesh në Europën Lindore.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010792016983032
array(1) { ["section"]=> string(71) "tensionet-me-turqine-ministri-grek-i-mbrojtjes-takon-mike-pompeo-217159" }