Tensionet në Pakistan, Putini bisedë telefonike me kryeministrin indian

Publikuar tek: bota, më 23:15 28-02-2019 Tensionet në Pakistan, Putini bisedë telefonike me kryeministrin indian Presidenti rus Vladimir Putin dhe kryeministri indian Naredra Modi

Tensionet Indi-Pakistan për rajonin e Kashmirit, ka bërë që presidenti rus, Vladimir Putin të zhvillojë një bisedë telefonike me kryeministrin indian Narendra Modi, ku mësohet se qëllimi i bisedës ishte çështja e konfliktit. 

Zëdhënësit nga Kremlini transmetojnë se presidenti Putin ka dhënë të tregojë se së shpejti do të gjendet një zgjidhje për situatën aktuale në Kashmir.

Presidenti rus po ashtu ftoi kryeministrin indian në forumin ekonomik, që do të mbahet në qytetin rus Vladivostok në shtator të këtij viti.

Tensionet mes Indisë dhe Pakistanit mbi krizën e Kashmirit u përshkallëzuan më 14 shkurt, kur një sulm me bombë ndaj një grupi paraushtarak vrau 44 ushtarë indianë dhe plagosi 20 të tjerë. India akuzoi drejtëpërdrejt Pakistanin për këtë ngjarje, por Islamabadi ka hedhur poshtë akuzat dhe e ka dënuar këtë sulm.

Forcat indiane kryen sulme ajrore në një kamp që ndodhet në anën pakistaneze të vijës së kufirit.

Situata eskaloi më shumë të mërkurën, kur ushtria pakistaneze rrëzoi dy avionë ushtarak indianë që shkelën në hapësirën ajrore të Pakistanit.

Nga ana tjetër, tre avionë pakistanezë shkelën në hapësirën ajrore indiane, gjë që shkaktoi reagimin e forcave indiane. Mediat raportuan se forcat indiane kishin rrëzuar një avion pakistanez F-16.

Për shkak të konfliktit në Kashmir, autoritetet e Pakistanit dhe Indisë mbyllën shumicën e aeroporteve dhe hapësirën ajrore për fluturime civile.

SHBA-të, BE-ja, Rusia, Turqia dhe shumë vende të tjera u kanë bërë thirrje të dy vendeve në konflikt që  të përmbahen nga eskalimi i mëtejshëm i situatës dhe të zgjidhin dallimet përmes dialogut.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012351989746094
array(1) { ["section"]=> string(77) "tensionet-ne-pakistan-putini-bisede-telefonike-me-kryeministrin-indian-154663" }