Tensionohet situata në Azinë juglindore, Kina dërgon avionët në kufi me Mianmarin

Publikuar tek: bota, më 17:15 14-03-2015 Tensionohet situata në Azinë juglindore, Kina dërgon avionët në kufi me Mianmarin

4 qytetarë kinez kanë gjetur vdekjen në rajonin Yunnan në jug të Kinës si pasojë e një një bombë të rënë nga avionët luftarakë të shtetit të Mianmarit.

Autoritetet e Pekinit pas kësaj ngjarjeje kanë dërguar në kufirin me Mianmarin avionet e tyre ushtarak, për të monitoruar situatën. Gjithashtu forcat ajrore të Kinës janë në alarm të nivelit të lartë dhe se janë duke mbajtur nën mbikëqyrje të rreptë kufirin Kinë-Mianmar, ndërsa theksohet se Kina do të marrë masa në kufi për të mbrojtur sovranitetin e hapësirës ajrore kombëtare.

Në rajonin e trazuar në afërsi të kufirit kinez në verilindje të Mianmarit mes Ushtrisë Aleanca Demokratike Kombëtare e Mianmarit e cila përbëhet nga rebelët me origjinë kineze Kokang dhe forcave të sigurisë që nga 9 shkurti e deri më sot konfliktet janë në vazhdim.

Pas rritjes së tensionit në zonën e konfliktit në muajin e kaluar të paktën 30 mijë persona u strehuan në Kinë duke ikur nga Mianmari.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013682126998901
array(1) { ["section"]=> string(85) "tensionohet-situata-ne-azine-juglindore-kina-dergon-avionet-ne-kufi-me-mianmarin-5882" }