Tensionohet situata në Spanjë, Rajoy mund të përdorë forcën në Katalonjë

Publikuar tek: bota, më 20:20 03-02-2017 Tensionohet situata në Spanjë, Rajoy mund të përdorë forcën në Katalonjë

Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy është gati të përdorë masa shtrënguese për të penguar zhvillimin e një referendumi mbi pavarësinë e Katalonjës, të premtuar nga presidenti katalanas separatist Carles Puigdemont brenda muajit shtator, sipas medias spanjolle.

“Rajoy i gatshëm të pengojë referendumin me forcë”, shkruan “El Mundo”.

“Qeveria përgatit masa shtrënguese kundër referendumit”, sipas Abc-së.

Këto të përditshme citojnë burime pranë qeverisë spanjolle  dhe referojnë se Madridi mund të marrë kontrollin e “Mossos d’Esquadra”, policia rajonale katalanase, dhe të ndalojë hyrjen në vendvotime elektorale që do të vendosin qeverinë katalanase.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01336407661438
array(1) { ["section"]=> string(77) "tensionohet-situata-ne-spanje-rajoy-mund-te-perdore-forcen-ne-katalonje-67658" }