Tentuan të kalojnë kufirin, ndalohen 53 klandestinë në Hanin e Hotit

Publikuar tek: aktualitet, më 16:07 09-03-2015 Tentuan të kalojnë kufirin, ndalohen 53 klandestinë në Hanin e Hotit

53 Klandestinë midis tyre gra dhe fëmijë janë ndaluar në pikën kufitare të Hanit të Hotit gjatë tentativës për të kaluar ilegalisht kufirin.

Klandestinët kryesisht nga Siria e Libia, kishin si destinacion vendet e Bashkimit Europian. Ata kanë hyrë nga kufiri me Greqinë duke e përdorur vendin tonë si tranzit për të mbërritur në shtetet europiane duke mos pranuar të kërkojnë azil politik në vendin tonë. Disa javë më parë një grup klandestinësh sirianë, u ndaluan në Gjirokaster pranë kufirit me Greqinë nga policia kufitare të cilët realizuar kthimin e tyre në vendin fqinj.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gjyqi, Kostandin Xhuvani: Kërkoj gjykim të drejtë, të merren parasysh rrethanat
Vlorë, dhunohet mjeku, bën denoncim pastaj e tërheq. Sot mjekët bënë protestë »
Article Logic
Execution time: 0.013090133666992
array(1) { ["section"]=> string(72) "tentuan-te-kalojne-kufirin-ndalohen-53-klandestine-ne-hanin-e-hotit-5369" }