TEPELENA/ Ish i përndjekuri dëshmi rrënqethëse: Si vdiq vajza e Abaz Kupit me të shoqin! 26 të plagosur, thyerje këmbësh, brinjësh....

Publikuar tek: aktualitet, më 13:05 09-04-2018 TEPELENA/ Ish i përndjekuri dëshmi rrënqethëse: Si vdiq vajza e Abaz Kupit me të shoqin! 26 të plagosur, thyerje këmbësh, brinjësh.... Kurt Kola, ish-i perndjekur

Vlon debati për kampet e regjimit komunist. Historianët e kanë shtrirë këtë debat sa në studiot televizive e sa në rrjetet sociale.

Sakaq, vjen dëshmia e një prej ish-të përndjekurve, Kurt Kola i cili e cilëson kampin e Tepelenës një kamp terrorist. Kola ndan me miqtë e tij një dëshmi vërtet tronditëse të një realiteti që kalon kufijtë e njerëzores.

“I mblodhën neper dushknaj dhe i sollën në xhade… Dy të vdekur: Fadil e Zyra Petrela ( Kupi) bija e Abas Kupit… 26 të plagosur, me thyerje kembësh, krahësh e brinjesh”, shkruan ish i përndjekuri.

POSTIMI I PLOTË:

Inagurimi i kampit terrorist te Tepelenes.

Naten e 15 prullit 1949, rreth 100 kamione ushtrie me te internuar te bashkuar Jug–Veri nje muaj me pare ne Berat, kalojne mbi uren e Gorices drejte Jugut…. Komandanti e komisari, Xhafer Pogaci e Syrja Bajrami, njeri printe autokolonen e gjate, tjetri ne kamionin e fundit. Majori, arqitekt i ketij kampi, Niqit Andoni, me nje grup oficere te MB. hipur ne nje kamjocine, kontrollonte, here para, here mbrapa autokolonen…. Pertej mesnate, kur njerzit e lodhur dremisnin mbi makina, kamiini ku ishte komisari mori rrokullimen teposhte rrepires se malit… Komisar Syrjaj dhe shoferi ushtarak, pasi kishte drejtuar kamionin nga rrepira, kishin zbritur dhe shikonin te qete viktimat, duke rene neper shkurre!!….. Te internurit zbriten e turren te gjejne viktimat….. I mblodhen neper dushknaj dhe i sollen ne xhade… Dy te vdekur: Fadil e Zyra Petrela ( Kupi) bija e Abas Kupit… 26 te plagosur, me thyerje kembesh, krahesh e brinjesh….. Zoti i Madh kishte ruajtur pa asnje gervishtje 4 djemte e bashkeshorteve te vdekur, te moshes 2 deri 12 vjec!!!! Pas kembenguljes te internuarve u thye majori kriminel Niqit Andoni qe donte nje varr te perbadhket! Me mjete rrethanore te internuarit hapen dy varre dhe varrosen bri njeri-tjetri burr e grua ne moshe rreth 40 e 35 vec!! Nuk di nese djemte i kane marre eshtrat e tyre e rivarros ne Tirane? Asnje pergjegjesi, as proces- verbal nuk u mbajt per kete krim, sepse ishte i planifikuar qe kampi i eksperimenteve te torturave te fillonte me nje masaker….
Duke qene “banor” i ketij Buhenvaldi komunist fillim– mbarim, do te pasqyroj, ne vijimsi tmerret e perjetuara aty! Kurt KOLA.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Moderatorja shqiptare feston ditëlindjen, shpërthen në lot në transmetim direkt (FOTO)
KUJDES! Lufthansa, kompania e avionëve anulon 800 fluturime, shkak greva në Gjermani »
Article Logic
Execution time: 0.012599945068359
array(1) { ["section"]=> string(132) "tepelena-ish-i-perndjekuri-deshmi-rrenqethese-si-vdiq-vajza-e-abaz-kupit-me-te-shoqin-26-te-plagosur-thyerje-kembesh-brinjesh-116247" }