Tepelenë: Skandal në zonën arkeologjike, “zhduket” gjatë natës monumenti antik i sapozbuluar (FOTO)

Publikuar tek: kulture-art, më 08:02 12-06-2017 Tepelenë: Skandal në zonën arkeologjike, “zhduket” gjatë natës monumenti antik i sapozbuluar (FOTO)

Një rast urgjent është denoncuar këtë mëngjes nga studiuesi i njohur, Auron Tare.

Përmes rrjeteve sociale ai ngre shqetësimin se një zbulim arkeologjik i ditëve të fundit në Qesarat të Tepelenës mund të ishte zhdukur, pasi një firmë ndërtimi e ka mbuluar pjesërisht gjatë natës me zhavorr.

“Kur firmat e rrugëve nuk i kontrollon njeri mund të zhduken edhe gjetje të tilla. Këto zbulime në Qesarat të Tepelenës ishin mbuluar natën me zhavorr nga firma ndërtuese. Kjo sipas punëtorëve që punonin aty. Në Qesarat ka pasur gjithmonë gjetje rastësore dhe ja tani një monument antik shumë interesant”, shkruan Tare, ndërsa teksa u përgjigjet komentuesve të shumtë thekson se gërmimet janë kryer nga Instituti i Arkeologjisë dhe nuk dihet nëse firma përgjegjëse për këtë skandal është penalizuar apo jo. 

19030538_10212040849792450_8969456988353712685_n.jpg

19030423_10212040850152459_8722606260669534584_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023573160171509
array(1) { ["section"]=> string(99) "tepelene-skandal-ne-zonen-arkeologjike-zhduket-gjate-nates-monumenti-antik-i-sapozbuluar-foto-82128" }