Tërhiqet nga gara Leadsom, Theresa May emërohet kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar

Publikuar tek: bota, më 13:40 11-07-2016 Tërhiqet nga gara Leadsom, Theresa May emërohet kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar Theresa May dhe Andrea Leadsom

Andrea Leadsom është tërhequr nga gara për postin e kryetares së Partisë Konservatore në Mbretërinë e Bashkuar. Leadsom ka njoftuar sot tërheqjen nga gara duke dhënë mbështjen e saj për kundërshtaren Theresa May.

Ndonëse në raundin e mëparshëm ajo siguroi numrin e nevojshëm të votave për të vazhduar garën përballë May-t, ministrja e Energjisë u shpreh se ajo ka më pak se 25% të mbështetjes së grupit parlamentar, çka e bën të vështirë krijimin e një qeveria në të ardhmen.

Gjithashtu, Leadsom tha se një fushatë nëntë javore në parti do të ishte shkatërruese për vendin, që ndodhet në një pikë kritike pas "Brexit".

Tërheqja e Andrea Leadsom do të thotë se Theresa May do të marrë postin e kryeministres së Mbretërisë së Bashkuar brenda një jave, duke u bërë gruaja e dytë në histori pas Margaret Thatcher.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011845827102661
array(1) { ["section"]=> string(90) "terhiqet-nga-gara-leadsom-theresa-may-emerohet-kryeministre-e-mbreterise-se-bashkuar-46204" }