Tërhiqet presidenti: Vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme

Publikuar tek: bota, më 15:48 10-11-2019 Tërhiqet presidenti: Vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme Protestat e qytetarëve bolivianë kundë presidentit Evo Morales

Bolivia do t’i drejtohet sërish kutive të votimit.

Presidenti i vendit Evo Morales bëri me dije se ka pranuar kërkesën e Organizatës së Shteteve Amerikane që të dekretojë mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme në vend, për shkak se janë gjetur parregullsi gjatë proçesit zgjedhor presidencial të muajit tetor. 

‘’Kam vendosur që të mbahen zgjedhje të reja kombëtare në mënyrë që populli bolivian të mund të zgjedhë qeverinë e re në mënyrë demokratike’’, shprehet Morales.
OAS konfirmoi në raportin e tij se ishin kryer manipule në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale të 20 tetorit duke i garantuar një diferencë prej 10-pikësh presidentit aktual Morales, ç’ka e ndihmon të fitojë mandatin e ri pa shkuar në raundin e dytë.

Kjo situatë revoltoi një pjesë të madhe të bolivianëve që kërkuan dorëheqjen e tij. Në qytete të ndryshme të vendit u zhvilluan demonstrata të dhunshme, ku pati dhe viktima.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01145601272583
array(1) { ["section"]=> string(72) "terhiqet-presidenti-vendi-do-te-shkoje-ne-zgjedhje-te-parakohshme-185377" }