Tërmet i fortë 5.6 ballë pranë Izmirit në Turqi

Publikuar tek: aktualitet, më 20:47 22-01-2020 Tërmet i fortë 5.6 ballë pranë Izmirit në Turqi

Një tërmet i fortë i magnitudës 5.6 është regjistruar pak çaste më parë në perëndim të Turqisë.

Me epiqendër 94 kilometra në veri-lindje të Izmirit dhe 16 kilometra nga Kirkangac, tërmeti ka qenë në një thellësi prej 8.5 kilometrash. Paraprakisht nuk ka të dhëna për dëme.

Perëndimi i Turqisë, së bashku me Greqinë, Shqipërinë dhe Italinë Qendrore renditen ndër zonat me aktivitet më të lartë sizmik në Europë.

xdfgdegderhe4h4hh.jpg

Epiqendra e tërmetit

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.033056020736694
array(1) { ["section"]=> string(54) "termet-i-forte-5-6-balle-prane-izmirit-ne-turqi-192860" }