Tërmet i fuqishëm 6.9 ballë godet Kaliforninë

Publikuar tek: bota, më 16:18 08-12-2016 Tërmet i fuqishëm 6.9 ballë godet Kaliforninë

Një tërmet i fuqishëm 6.9 ballë i shkallës rihter ka tronditur Kaliforninë pak minuta më parë.

Tërmeti me epiqender disa kilometra në bregun perëndimor dhe rreth 165 kilometra nga Ferndale është ndjerë në të gjithë shtetin e Kalifornisë. Sipas Shërbimit Sezmiologjik Amerikan nuk ka alarm për cunami ndërsa paraprakisht nuk raportohet as për dëme materiale, shkruan Newsbomb.al.

Zona e Kalifornisë është, sipas sezmiologëve, konsiderohet si një “bombë me satat”, për shkak të aktivitetit të lartë sizmik nga përplasja e pllakave tektonike.

asdaegasdgfegegdfnshot_1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027709007263184
array(1) { ["section"]=> string(51) "termet-i-fuqishem-6-9-balle-godet-kalifornine-62029" }