Tërmet i fuqishëm në Filipine, derdhet uji i pishinës në qiellgërvishtësen gjigante

Publikuar tek: bota, më 23:29 22-04-2019 Tërmet i fuqishëm në Filipine, derdhet uji i pishinës në qiellgërvishtësen gjigante

Një tërmet i fuqishëm ka tronditur veriun e Filipineve këtë të hënë, duke shkaktuar të paktën 8 viktima si pasojë e shembjes së ndërtesave.

Ndërkohë, si për të vërtetuar edhe fuqinë e tërmetit, në rrjetet sociale është publikuar edhe një video e një qiellgërvishtëseje, e filmuar në momentin e lëkundjes së tokës.

Qiellgërvishtësja e cila ëhstë filmuar në qytetin e Manislas është lëkundur aq fortë sa uji i një pishine në majë të ndërtesës gjigante është derdhur jashtë.

Instituti filipinas i Vullkanologjisë dhe Sizmologjisë njoftoi se tërmeti pati një magnitudë prej 6.1 të shkallës Rihter dhe epiqendrën e kishte pranë qytezës Castillejos, në provincën Zambales në perëndim të Manilës. Lëkundja u ndie pak pas orës 17 të pasdites, me orën lokale, kur zyrat qeveritare dhe bizneset private ishin duke mbyllur ditën e punës.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013283967971802
array(1) { ["section"]=> string(89) "termet-i-fuqishem-ne-filipine-derdhet-uji-i-pishines-ne-qiellgervishtesen-gjigante-161471" }