Tërmet i fuqishëm në Kinë, 12 të vdekur, qindra të plagosur

Publikuar tek: bota, më 08:25 18-06-2019 Tërmet i fuqishëm në Kinë, 12 të vdekur, qindra të plagosur

Të paktën 12 persona kanë humbur jetën dhe 134 të tjerë janë plagosur, pasi një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.0 ballë i shkallës Rihter goditi Kinën jugperëndimore dje.

Më shumë se 4,000 njerëz u zhvendosën pasi dhjetëra banesa u dëmtuan dhe shembën pas tërmetit në provincën Sichuan, në qytetin Yibin, shkruan CNN, transmeton Newsbomb.al.

Tërmeti i fuqishëm u shoqërua edhe nga 62 tronditje të tjera më të lehta.

Ministria e Menaxhimit të Emergjencave ka shpallur gjendjen emergjente dhe ka dërguar një ekip pune në zonat e goditura për të dhënë udhëzime.

sichuan-earthquake-2019-rescue.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012233018875122
array(1) { ["section"]=> string(64) "termet-i-fuqishem-ne-kine-12-te-vdekur-qindra-te-plagosur-168658" }