Tërmet i fuqishëm 'shkund' Filipinet, 200 të vdekur deri më tani

Publikuar tek: bota, më 17:14 29-12-2017 Tërmet i fuqishëm 'shkund' Filipinet, 200 të vdekur deri më tani

Një tërmet i fuqishëm është ndjerë ditën e sotme në ishujt Filipine.

Mediat vendase raportojnë për një lëvizje tektonike 5.7 ballë të shkallës rihter.

Mësohet se goditja ka qenë sipërfaqësore dhe për këtë shkak dëmet kanë qenë shumë të mëdha duke lënë pas 200 të vdekur si dhe shkatërrime të mëdha materiale duke rrënuar qytete të tëra.

Por përveç dëmeve të shumta që shkaktoi tërmeti, mediat raportojnë se më e keqja ende nuk ka ardhur.

Pas tërmetit autoritetet kanë ngritur alarmin për një cunami të mundshëm që mund të vijë në ditën e nesërme.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010683059692383
array(1) { ["section"]=> string(68) "termet-i-fuqishem-shkund-filipinet-200-te-vdekur-deri-me-tani-104853" }