Tërmet në Itali, preken shtëpitë e emigrantëve, mes tyre dhe shqiptarë

Publikuar tek: bota, më 20:45 28-12-2018 Tërmet në Itali, preken shtëpitë e emigrantëve, mes tyre dhe shqiptarë

Një tërmet i fuqishëm ka rënë pak ditë më parë në Itali. Ai ka prekur disa fshatra rreth Zafferana Etnea.

Hera e fundit që ka rënë një tërmet në këtë zonë ka qenë në vitin 1984.

Ky tërmet ka prekur shumë famlje, ku dominojnë shtetasit e ardhur.

Mes tyre përmendim rumunët dhe shqiptarët. Kjo gjë ka detyruar që shumë prej këtyre të fundit të kthehen në Shqipëri.

Dhe nga një numër shumë i madh i tyre, të mbesin në atë zonë më pak se 100 të tillë.

Banorëve i  janë prishur ndërtesat dhe disa rumenë fill pas tërmetit kanë dalë të protestojnë. Ata kanë frikë mos mbesin të vetëm, të braktisur nga shteti.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shpërthen autobusi me TURISTË pranë PIRAMIDAVE të Egjiptit, dhjetra të vdekur e të plagosur
Ndahet nga jeta veterani më i vjetër në botë »
Article Logic
Execution time: 0.010607004165649
array(1) { ["section"]=> string(75) "termet-ne-itali-preken-shtepite-e-emigranteve-mes-tyre-dhe-shqiptare-146870" }