Tërmet shkatërrues në Iran dhe Irak, mbi 160 viktima dhe mijëra të plagosur

Publikuar tek: bota, më 07:08 13-11-2017 Tërmet shkatërrues në Iran dhe Irak, mbi 160 viktima dhe mijëra të plagosur

Një tërmet shkatërruar në afërsi të kufirit të Iranit me Irakut ka lënë të vdekur të paktën 164 persona dhe më shumë se 1.600 të lënduar. 

Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Brendshme e Iranit dhe se numri më i madh i viktimave është në provincën Kermanshah, ku banorët raportuan për lëkundje në magnitudë prej 7.3.

Sipas institutit të Anketuesve amerikanë të gjeologjisë, tërmeti kishte qendrën në qytetin Halabja, në verilindje të Irakut.

Mediat vendase raportuan për disa të vdekur dhe qindra të plagosur edhe në Irak, shumica në Kurdistan, por deri tani nuk ka shifra zyrtare. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tërmeti i fuqishëm shkund ‘Live’ studion e televizionit, shkon të 30 numri i viktimave (Video)
Meteorologu i shpall luftë të ftohtit, shikoni si e sfidon erën 170 km/h dhe temperaturën -40 gradë (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.011275053024292
array(1) { ["section"]=> string(80) "termet-shkaterrues-ne-iran-dhe-irak-mbi-160-viktima-dhe-mijera-te-plagosur-99324" }