Tërmete dhe llavë pa pushim, ishujt Hawaii në prag shkatërrimi (VIDEO)

Publikuar tek: bota, më 21:45 06-05-2018 Tërmete dhe llavë pa pushim, ishujt Hawaii në prag shkatërrimi (VIDEO) Toka e çarë nga llava

Autoritetet e ishujve Hawaii shpallën ditën e premte gjendjen e emergjencës pas shpërthimit të vullkanit Kilauea, por mesa duket fatkeqësia natyrore nuk ka të ndalur.

Sipas mediave botërore, qindra banorë janë detyruar të lënë shtëpitë e tyre, pasi llava rrezikon ti përpijë të gjitha, ndërkohë që shpërthimi i vullkanit u shoqëruar ditën e premte edhe me një tërmet 6.9 ballë.

Videot e publikuara në internet tregojnë llavën e cila është shpërndarë në të gjithë hapësirën gjeografike të ishullit, ndërkohë që parajsa tropikale nuk duket më gjëkundi.

Ekspertët kanë bërë thirrje për një ndërhyrje emergjente edhe të shteteve fqinje, pasi sipas tyre atmosfera në ishull është e pabanueshme për shkak të intesitetit të lartë të gazrave toksike të cilat janë çliruar nga vullkani.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012201070785522
array(1) { ["section"]=> string(74) "termete-dhe-llave-pa-pushim-ishujt-hawaii-ne-prag-shkaterrimi-video-119731" }