Tërmeti 5.1 ballë shkund Turqinë, 13 të plagosur

Publikuar tek: bota, më 11:33 24-04-2018 Tërmeti 5.1 ballë shkund Turqinë, 13 të plagosur

Një tërmet me magnitudë 5.1 ka goditur rajonin Samsat në qytetin Adıyaman të Turqisë.

Sipas Kryesisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD), bëhet me dije se tërmeti është shënuar në orën 3.34 të mëngjesit të sotëm në një thellësi prej 7 kilometrash.

Ndërsa autoritete vendase thonë se krahas qytetit Adıyaman tërmeti është ndjerë edhe në qytetet e afërta si Şanlıurfa, Gaziantep dhe Diyarbakır.

Ndërkohë theksohet se si pasojë e tërmetit janë plagosur 13 persona, shumica e të cilëve të moshuar dhe me probleme shëndetësore, pasi tronditjet e tërmetit i kanë gjetur në gjumë dhe nën panik janë përpjekur të lëshojnë ndërtesat.

Zyrtarët gjithashtu bëjnë të ditur se në tërmet nuk ka patur humbje jetësh.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012075901031494
array(1) { ["section"]=> string(54) "termeti-5-1-balle-shkund-turqine-13-te-plagosur-118096" }