Tërmeti i 26 nëntorit, Gjykata e Durrësit jep masën për 8 të arrestuarit (EMRAT)

Publikuar tek: aktualitet, më 16:20 30-12-2019 Tërmeti i 26 nëntorit, Gjykata e Durrësit jep masën për 8 të arrestuarit (EMRAT) Foto ilustruese

Gjykata e Apelit të Durrësit ka lënë në fuqi vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë duke dhënë masën për 9 personat e arrestuar pas tërmetit të 26 nëntorit të cilët ishin përgjegjës për shembjet e banesave në të cilin kishin ndërtuar.

Mësohet se Gjykata e Apelit të Durrësit ka dhënë masën 'arrest me burg' për Arben Isakun, Klajdi Lamen, Rruzhdi Xhekën, Defrim Celami, Avdullah Osmani, Kujtim Hasa. Me masën detyrim paraqitje Gjykata e Apelit të Durrësit vendosi për Nevjana Isufin dhe Albrend Qetkën.

Ndërkohë ish-drejtori i Kavalishencës, Ahmet Doda u lirua për shkak të problemeve shëndetësore. 

Në kërkim nga policia mbeten ende Artemis Malko, Artur Cela, Flamur Gjuzi (ish-drejtori i ALUIZN-it të Durrësit), Arben Qato, Dëshira Qato dhe Aldo Dakovelli. Në kërkim po ashtu është dhe ndërtuesi i banesës së familjes Lala në zonën e ish-Kënetës në Durrës.

Masat e dhëna nga gjykata:

1- Arben Isaku, ish-drejtor i ALUIZNI-it Durrës, i dyshuar si autor i veprës penale “Shpërdorimi i detyrës”. – “arrest me burg”

2- Klajdi Lame, inspektor i INUV në Durrës, në pallatin 6-katësh ku vdiqën dy vetë, i dyshuar si autor i veprës penale “Shpërdorimi i detyrës” – “Arrest me burg”

3- Albrend Qetka, specialisti i ALUIZNI-t që verifikoi pallatin 6 katësh në Durrës, i akuzuar për shpërdorim detyre – “Detyrim paraqitje”

4- Kujtim Hasa, shefi i shërbimeve të Kavalishencës, i akuzuar për “vrasje me dashje”, – “arrest me burg”

5- Rruzhdi Xheka, ndërtues informal i ‘Hotel Mira-Mare’, ku vdiqën 2 vetë, i akuzuar për vrasje në rrethana të tjera cilësuese”- “arrest me burg”

6- Avdulla Osmani, ndërtues informal i “Hotel Tropikal”, ku vdiqën dy kosovarë, i akuzuar për vrasje në rrethana cilësuese. Arrestimi i ligjshëm dhe “arrest me burg”

7- Defrim Celami, specialisti që përpiloi akti-ekspertimin e pallatit 6 katësh, i akuzuar për shpërdorim detyre- “arrest me burg”

8- Nevjana Isufi,  e cila me studion e saj private hartonte projekte fiktive, e dyshuar si autore e veprave penale “Shpërdorimi i detyrës” dhe “Falsifikimi i dokumenteve”, – “detyrim paraqitje”

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Protesta në TEG, lirohen tre aktivistët e Organizatës Politike
Video-mesazhi i Ramës për të prekurit nga tërmeti: Momente të vështira që na sprovuan, jemi gati për një fillim të ri »
Article Logic
Execution time: 0.010695934295654
array(1) { ["section"]=> string(84) "termeti-i-26-nentorit-gjykata-e-durresit-jep-masen-per-8-te-arrestuarit-emrat-190753" }