Tërmeti me magnitudë 7.1 trondit Alaskën, evakuohen qindra banorë

Publikuar tek: bota, më 16:25 24-01-2016 Tërmeti me magnitudë 7.1 trondit Alaskën, evakuohen qindra banorë

Disa lëkundje të njëpasnjëshme sizmike kanë tronditur ditën e sotme qytetin e Kenait në Alaska, duke u pasuar nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.1 të shkallës rihter.

Fatmnirësisht nga tërmeti janë shkaktuar vetëm dëme materiale, ndërsa janë evakuuar banorët e 22 shtëpive të cilat kanë pësuar dëmtime në sistemin e furnizimit dhe gazi ka nisur të rjedhë. Tërmeti i fuqishëm ka dëmtuar rëndë edhe infrastutukturën rrugore të qytetit duke shkaktuar çarje në disa prej rrugëve kryesore.

Zach-Moore-and-myles-thomas-pic-11-jpg.jpg

Kathleen-Kowalczuk----Anchorage-4-JPG.jpg

Chelsea-McDonald-JPG.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022735834121704
array(1) { ["section"]=> string(70) "termeti-me-magnitude-7-1-trondit-alasken-evakuohen-qindra-banore-30824" }