Tërmeti në Turqi, Prokuroria e Izmirit heton postimet provokuese

Publikuar tek: bota, më 19:03 30-10-2020 Tërmeti në Turqi, Prokuroria e Izmirit heton postimet provokuese Termeti ne Turqi

Ditën e sotme një tërmet me magnitudë 6.6 i shkallës Richter goditi Turqinë dhe disa nga ishujt grekë, ndërkohë që deri më tani janë raportuar 12 viktima dhe më shumë se 400 të plagosur.

Të shumta kanë qenë postimet sensibilizuese për Turqinë dhe Greqqinë, mes tyr edhe të lidervë të të gjitha shteteve.

Por në rrjetet sociale ka patur edhe postime provokuese për tërmetin në Izmir, ndaj Kryeprokuroria Publike e Izmirit udhëzoi oficerët e zbatimit të ligjit për të identifikuar postet që kërcënojnë paqen dhe solidaritetin shoqëror, që përmbajnë urrejtje dhe diskriminim.

Ndërkohë vazhdon puna e ekipeve të zjarrfikësve me shpresën për të nxjerrë nga rrënojat sa më shumë të mbijetuar.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përkeqësohet situata në Turqi, të tjerë trupa të pajetë nxirren nga rrënojat (BILANCI)
Çekia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme deri në 20 Nëntor, rastet janë në rënie »
Article Logic
Execution time: 0.0091111660003662
array(1) { ["section"]=> string(70) "termeti-ne-turqi-prokuroria-e-izmirit-heton-postimet-provokuese-225830" }