Tërmeti tragjik në Turqi pasohet nga 410 pasgoditje, nxirren 24 trupa të pajetë nga rrënojat, 804 të plagosur; Kërkimet vazhdojnë në 8 ndërtesa (BILANCI)

Publikuar tek: aktualitet, më 07:16 31-10-2020 Tërmeti tragjik në Turqi pasohet nga 410 pasgoditje, nxirren 24 trupa të pajetë nga rrënojat, 804 të plagosur; Kërkimet vazhdojnë në 8 ndërtesa (BILANCI) Shembja e nje pallati ne Izmir

Turqia u godit mesditën e djeshme nga një tërmet i fortë me magnitudë 6.6 ballë i shkallës rihter, i cili deri tani u ka marrë jetën 24 personave dhe ka lënë të plagosur 804 të tjerë, sipas përditësimeve të deritanishme.

Tërmeti kryesor njofton AFAD, Qendra e Menazhimit të Fatkeqësive në Turqi, është pasur nga 410 pasgoditje, 33 prej të cilave me magnitudë mbi 4.0. Ndërkohë, mëngjesin e sotëm, rreth orës 08:30 me orën lokale në turke, Izmiri është goditur nga një tërmet i fortë me magnitudë 5.0 ballë.

Sipas informacioneve nga SAKOM, gjithsej 24 qytetarë kanë humbur jetën, njëri prej tyre si pasojë e mbytjes. 804 qytetarë janë plagosën, 743 në Izmir, 5 në Manisa, 2 në Balıkesir dhe 54 në Aydın. Ekipet e kërkim-shpëtimit kanë përfunduar punën në 9 nga 17 ndërtesat e shembura, ndërsa vazhdon puna në 8 ndërtesat e mbetura.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « LAJM I TRISHTË/ Shuhet një tjetër YLL i muzikës shqiptare, ndahet nga jeta kitaristi Mehdi Prodani
‘Sauku’ vijon të marrë patenta, pezullohen 14 leje drejtimi në pak orë, shpejtësi deri në 155 km/h »
Article Logic
Execution time: 0.010439872741699
array(1) { ["section"]=> string(155) "termeti-tragjik-ne-turqi-pasohet-nga-410-pasgoditje-nxirren-24-trupa-te-pajete-nga-rrenojat-804-te-plagosur-kerkimet-vazhdojne-ne-8-ndertesa-bilanci-225867" }