Tërmeti tronditi Meksikën: Mbi 40 të vdekur dhe qindra të bllokuar në rrënoja

Publikuar tek: bota, më 22:03 19-09-2017 Tërmeti tronditi Meksikën: Mbi 40 të vdekur dhe qindra të bllokuar në rrënoja

Një tërmet i fuqishëm 7.4 ballë i shkallës rihter është regjistruar rreth orës 20:20 në lindje të kryeqytetit të Meksikës.

Mësohet si pasojë e këtij tërmeti kanë mbetur më shumë se 42 të vdekur dhe qindra të tjerë të plagosur e të bllokuar në rrënoja, kështu shkruan “The Guardian”.

Tëmeti ka rënë në lindje të kryeqytetit Meksiko, me epiqendër rreth 8 kilometra nga provinca Puelba, dhe sipas raprotimeve të para ndërtesat janë lëkundur nga themelet.

Mijëra njerëz të përfshirë nga paniku kanë dalë në rrugë. Më herët gjatë ditës së sotme në përvjetorin e tërmetit të vitit 1985 që shkatërroi Meksikon, qytetarët kryen përgatitje për veprim në rast lëkundjesh sizmike.

tertertert.jpg

tretrtertert.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sulmi i gjelbër Parsons: Policia arreston personin e tretë që bombardoi tubat
Macron: Assad një kriminel lufte, ta gjykojë drejtësia ndërkombëtare »
Article Logic
Execution time: 0.013189077377319
array(1) { ["section"]=> string(82) "termeti-tronditi-meksiken-mbi-40-te-vdekur-dhe-qindra-te-bllokuar-ne-rrenoja-92956" }