‘Terrori’ i zjarreve, ndërrojnë jetë 2 persona, shkrumbohen 150 banesa

Publikuar tek: bota, më 08:57 09-11-2019 ‘Terrori’ i zjarreve, ndërrojnë jetë 2 persona, shkrumbohen 150 banesa Njëra prej vatrave të zjarrit në Australi

Zjarret masive në Australi u kanë marrë jetën 2 personave në 24 orët e fundit, ndërsa janë shkrumbuar totalisht 150 banesa.

Bilancin e viktimave e konfirmon Shërbimi Rural Zjarrfikës në Neë South Ëales. Njëri prej trupave u gjend brenda një makinë, ndërsa viktima tjetër, një grua, ndërroi jetë pas djegieve të rënda që kishte marrë.

Kryeministri australian Scott Morrison shprehet se ‘’Këto zjarre kanë shkaktuar dy viktima, por fatkeqësisht presim lajme të reja më të dhimbshme’’.

Zjarret në zona të tëra me shkurre të këtij viti konsiderohen si më të rrezikshmet në historinë e Australisë. Shkak i kësaj katastrofe natyrore është thatësira e krijuar për shkak të stinës së verës në Hemisferën e Jugut të shtetit. Brenda një kohe të shkurtër janë regjistruar plot 81 vatra zjarri në Australi.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01296591758728
array(1) { ["section"]=> string(73) "terrori-i-zjarreve-nderrojne-jete-2-persona-shkrumbohen-150-banesa-185227" }