Terrori në Bruksel, Ibrahim el-Bakraoui u arrestua vjet në Turqi, konfirmon Erdogan

Publikuar tek: bota, më 19:15 23-03-2016 Terrori në Bruksel, Ibrahim el-Bakraoui u arrestua vjet në Turqi, konfirmon Erdogan Ibrahim el-Bakraoui

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar se një prej terroristëve të Brukselit është arrestuar në vitin 2015 dhe më pas u deportua drejt Hollandës, bazuar në kërkesën e tij. Erdogan theksoi se Turqia e ka raportuar deportimin te autoritetet belge në muajn korrik si dhe njoftoi autortetet hollandeze.

Sipas Erdogan, Belgjika injoroi paralajmërimin e Ankarasë se kishte të bënte me një militant.

Një burim i qeverisë turke ka konfirmuar për “The Guardian” se terroristi për të cilin flet Erdogan është Ibrahim el-Bakraoui.

El-Bakraoui u identifikua nga shenjat e gishtave, pasi hodhi veten në erë në aeroportin Zaventem, në Bruksel.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 3 shqiptarët e ndaluar Mynih, prokuroria nis hetimet për atentat terrorist
Lirohen 3 shqiptarët në Mynih, me 30 mijë eurot do blinin shtëpi »
Article Logic
Execution time: 0.0096828937530518
array(1) { ["section"]=> string(87) "terrori-ne-bruksel-ibrahim-el-bakraoui-u-arrestua-vjet-ne-turqi-konfirmon-erdogan-35845" }