Terrorizohet xhamia, i hedhin kokën e prerë të derrit

Publikuar tek: bota, më 10:13 09-12-2015 Terrorizohet xhamia, i hedhin kokën e prerë të derrit

Një ngjarje e paprecedent dhe që ka ngjallur reagime të shumta është regjistruar në Filadelfia të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Një person i paidentifikuar ende ka bërë një gjest provokativ duke hedhur në derën e Xhamisë Al-Aqsa, kokën e prerë të një derri. Sipas besimit mysliman, mishi i derrit është harram, dhe për besimtarët ky veprim është konsideruar një provokim i rëndë.

Sipas autoriteteve policore, dyshohet se veprimin e ka kryer i njëjti person që telefonoi një ditë më parë në zyrat e komunitetit mysliman të Filadelias dhe la një mesazh në sekretari ku thuhej “A jeni të kënaqur me sulmet në Francë? Zoti është derr. Zoti është mish derri”.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013551950454712
array(1) { ["section"]=> string(58) "terrorizohet-xhamia-i-hedhin-koken-e-prere-te-derrit-27320" }