Test si ai i alkoolit, nga Britania vjen pajisja e mahnitshme që zbulon Covid-19 për 1 minutë (FOTO)

Publikuar tek: aktualitet, më 23:31 27-10-2020 Test si ai i alkoolit, nga Britania vjen pajisja e mahnitshme që zbulon Covid-19 për 1 minutë (FOTO)

Zbulimi i vaksinës të Koronavirus ka vënë në garë me kohën shumë shtete të fuqishme. Por fillimisht, duhet një identifikim i shpejtë i personave nëse janë apo nuk janë infektuar me koronavirus.  

Një zgjidhje duket se na vjen nga shkencëtarët britanikë, të cilët pretendojnë se kanë shpikur një pajisje e cila nxjerr rezultatin brenda 1 minute.

Testi bëhet fare thjeshtë, përmes një fryrje, e njëjtë si me testin e alkoolit. Madje, ajo identifikon edhe sëmundjen e frymëmarrjes si astma dhe gripi.  E gjitha përmes ‘biomarkerë’ që janë më të bollshme në frymëmarrjen e njerëzve me Covid-19, por jo të njerëzve me këto kushte të tjera të frymëmarrjes.

I zhvilluar si pjesë e një projekti të quajtur TOXI-Triage, testi është më pak invaziv sesa dy testet kryesore për zbulimin e Covid-19, zbulimi i antigjenit dhe PCR, që përfshijnë tamponët nga kampionët e gjakut.

Studiuesit thanë se metoda e tyre mund të përmirësojë përvojën e marrjes së një testi koronavirus dhe të luajë një rol të rëndësishëm në rifillimin e ekonomisë.

Shkencëtarët shpresojnë që zhvillimi dhe vërtetimi i qasjes së tyre mund të lejojë diagnostikimin e shpejtë të Covid-19 në sezonet e ardhshme të gripit endemik.

7360-4907-a110de6d-ebcc-4eeb-bad3-4ee567b8c3db.jpg.gallery.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Konsulli në Liban tregon se si u bë e mundur kthimi i Endri Dumanit: E mësuam t’ia mbathte, pastaj…
Koalicion PD-PS? Përgjigjet Bylykbashi: Po të jetë e nevojshme do të bëjmë kompromis politik, por… »
Article Logic
Execution time: 0.010968923568726
array(1) { ["section"]=> string(104) "test-si-ai-i-alkoolit-nga-britania-vjen-pajisja-e-mahnitshme-qe-zbulon-covid-19-per-1-minute-foto-225440" }