Testamenti i Skënderbeut, i “humbur” në arkivat e Vatikanit

Publikuar tek: kulture-art, më 07:28 17-07-2015 Testamenti i Skënderbeut, i “humbur” në arkivat e Vatikanit

Thellë në arkivat e pafundme të Vatikanit, mbuluar nga pluhuri i haresës, gjendet edhe testamenti i Heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti, Skënderbeu. Ekzistenca e këtij testament është pohuar nga Papa Pali VI.

Gjatë fjalimit të tij me rastin e 500 vjetorit të Skënderbeut më 25 prill të vitit 1968, ai tha:

"Shqiptarë, do të realizohet testamenti i Skëderbeut, sërish do të shkëlqejë me Lavdi Atdheu Juaj ..."

Ndërsa 47 vite më vonë, gjatë vizitës së tij në Shqipëri, Papa Françesku tha: “Shqiponjat fluturojnë lart, shumë lart dhe Ju jeni bijtë e Shqiponjave".

Por testamenti i Skënderbeut dhe përmbajtja e tij mbeten ende një mister. Nga shteti shqiptar nuk ka patur asnjë angazhim të negociojë me Vatikanin për publikimin e këtij testamenti.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.032753944396973
array(1) { ["section"]=> string(62) "testamenti-i-skenderbeut-i-humbur-ne-arkivat-e-vatikanit-16370" }