Tetë kryesi të PS në 25 vjet, kush rezistoi, kush u përjashtua dhe cila është prurja e Rilindjes

Publikuar tek: politike, më 18:32 24-04-2016 Tetë kryesi të PS në 25 vjet, kush rezistoi, kush u përjashtua dhe cila është prurja e Rilindjes Lista me emrat e anetareve te kryesise ne tete zgjedhjet per kryesine ne 25 vite (marre nga www.politike.al)

Database www.politike.al sjell grafikun e te dhenave mbi perberjet e kryesive dhe sekretariatit te PS nga viti 1991 dhe deri ne zgjedhjet e fundit te mbajtura te shtunen ne kete parti. 

Tabela dhe treguesit ofrojne te dhena interesante: Gramoz Ruçi (7 nga 8 mandate) dhe Namik Dokle (7 mandate, dha dorëheqje në konkurrimin e fundit) janë individët drejtues më me shumë mandate. Pas tyre vijon të jenë drejtues të PS me më shumë mandate Pandeli Majko (6 nga 8 mandate), Arta Dade (6 mandate, dha dorëheqje në zgjedhjen e shtatë), Ermelinda Meksi (6 mandate, dha dorëheqje në mandatin e saj të fundit), Et’hem Ruka (5 nga 8 mandate), nga 4 mandate kanë Brace, Malaj, Klosi, Fino e Leskaj, nga të cilët vetëm Malaj nuk është më në strukturën e PS. I mbijetuari i vetem ne 26 vjet vijon te jete Gramoz Ruçi, ish minister i brendshëm per vetem disa muaj me 1991, njeheresh numri dy gjatë drejtimit te PS nga Nano e Rama.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0083889961242676
array(1) { ["section"]=> string(100) "tete-kryesi-te-ps-ne-25-vjet-kush-rezistoi-kush-u-perjashtua-dhe-cila-eshte-prurja-e-rilindjes-38560" }