‘Tetori rozë’... Nis muaji i ndërgjegjësimit për luftën kundër kancerit të gjirit. Mos hezito! Kontrollohu!

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:29 02-10-2020 ‘Tetori rozë’... Nis muaji i ndërgjegjësimit për luftën kundër kancerit të gjirit. Mos hezito! Kontrollohu!

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit në të gjithë botën, për të rritur vëmendjen dhe mbështetjen për sensibilizimin, zbulimin e hershëm, trajtimin si dhe kujdesin paliativ të kësaj sëmundjeje.

Ai organizohet çdo vit dhe synon të shpërndajë informacion në lidhje me shëndetin e gjirit, si dhe të rrisë ndërgjegjësimin për parandalimin dhe zbulimin e hershëm të kancerit të gjirit te gratë dhe vajzat në të gjithë globin.

Simptoma e parë e dukshme e kancerit të gjirit është tipikisht një gungë që ndihet ndryshe nga pjesa tjetër e indeve të gjirit. Më shumë se 80% e rasteve me kancer gjiri janë zbuluar kur femra ndjen një gungë në gji. Kanceri i hershëm i gjirit zbulohet nga një mamografi.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012780904769897
array(1) { ["section"]=> string(106) "tetori-roze-nis-muaji-i-ndergjegjesimit-per-luften-kunder-kancerit-te-gjirit-mos-hezito-kontrollohu-222403" }