The Guardian publikon skandalin: OKB po fsheh gjurmët e heqjes së Australisë nga raporti për klimën

Publikuar tek: bota, më 22:08 02-08-2016 The Guardian publikon skandalin: OKB po fsheh gjurmët e heqjes së Australisë nga raporti për klimën

Prestigjozja britanike, The Guardian ka publikuar një artikull ku tregohet se si Organizata e Kombeve të Bashkuara është duke u përpjekur të fsheh gjurmët pasi hoqi Asutralinë nga raporti për mënyrën se si po ndikon ndryshimi i klimës mbi pasuritë natyrorë botërore.

Sipas Guardian, Australia nuk përmendet në asnjë rresht të raportit dhe kjo ka ardhur si pasojë e ndërhyrjes së fuqishme të qeverisë së Kanberrës. Australianët mendojnë se përfshirja në këtë raport do të rrezikojë seriozisht turizmin, që është një sektor që sjell të ardhura të mëdha për ekonominë.

I njejti veprim është bërë edhe nga UNESCO, por të dyja organizatat kanë refuzuar të përgjigjen për këtë çështje.

Guma koralore “Great Barrier” në Australi është një nga pasuritë botërore që po preket seriozisht nga ndryshimi i klimës, por kjo nuk është përfshirë në raport, bashkë me dy raste të tjera. 

30.6.golem-koralen-greben1.jpg

great-barrier-reef.jpg

great-barrier-reef-diver-615.jpg

great-barrier-reef-CORAL0316.jpg

88211244_barrier-large_trans2wHKr9_uHUEl_nmj3Nb7_s5oGlu-8IeK57fWoZWMwRw.jpg

shutterstock_269208791.jpg

*Guma koralore “Great Barrier” 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dalja nga BE, Britania mund të ndryshojë pasaportën
Vogëlushja mëson se Obama nuk do jetë më President, shpërthen në lot (Video) »
Article Logic
Execution time: 0.010522842407227
array(1) { ["section"]=> string(104) "the-guardian-publikon-skandalin-okb-po-fsheh-gjurmet-e-heqjes-se-australise-nga-raporti-per-klimen-48560" }