The guardian: Udhëtimi nëpër Shqipëri dhe rruga "Egnatia"

Publikuar tek: kulture-art, më 15:37 15-08-2015 The guardian: Udhëtimi nëpër Shqipëri dhe rruga

Kjo është pjesa e dytë e një përvojë unike, që prestigjozja “The Guardian” e ndan me të gjithë.

“Rruga Egnatia”, rruga që të sjell në Shqipërinë ku siç shkruan prestigjozja, duhet të marrësh një vendim: “Të shkosh në bregdet apo mal?”

“Por, ne kemi ardhur në një kohë kur  vala e të nxehtit është 40C-plus - kështu që drejtimi na çon në jug-lindje. Pasi kemi parë Kroacinë dhe Malin e Zi, Shqipëria duket si një qen i dashur, me putra të pista dhe bisht entuziast.

Pas një natë në një hotel buzë rrugës, ne vazhdojmë në jug, duke u kthyer nga rruga kryesore në Urakë për të eksploruar. Udhëzuesi ynë thotë se ka varre ilire pranë një fshati të quajtur Selca”, shkruan prestigjozja The Guardian duke folur pak edhe për gjuhën shqipe  ndërsa vazhdon me historikun e rrugës Egnatia.

“Larg është një urë madhështore e lashtë, që përfshin lumin në dy harqe mbresëlënëse. Një i ri shfaqet në një kalë me një shalë druri. "Rruga Egnatia", thotë ai, duke treguar urën edhe thënë ekzaktësisht. "Old!" Këtë na thotë që ne të kuptojmë se Rruga Egnatia u ndërtua në shekullin e tretë pes, e vetmja lidhje e tokës në mes të rajoneve lindore dhe perëndimore të perandorisë romake.

Këmbët kanë shkelur rrugën e saj, duke përfshirë edhe Jul Cezarin, apostullin Pavël, dhe shumë te tjerëve. Tani për tani kjo urë është e lirë. Ne kemi vetëm të riun dhe kalin e tij, që na çojnë në kalldrëme” shkruan The Guardian duke vazhduar me përshkrimin e Liqenit të Ohrit, fshatit turistik në Pogradec, Lin, fshatin Dardhë dhe lakrorin e korçarëve.

“Ne nuk kemi pasur probleme me makinën në Shqipëri. Një polic na ndaloi për përdorimin e dritave gjatë ditës dhe thjesht u përkul dhe i ndezi, ndërsa thekson se një hotel që përfshin mëngjesin e gjithë të tjerat kushton vetëm 20 euro nata.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0073461532592773
array(1) { ["section"]=> string(60) "the-guardian-udhetimi-neper-shqiperi-dhe-rruga-egnatia-18441" }