‘The Revenant’ i Leonardo DiCaprio nominohet në 12 kategori, aktori në kërkim të ‘Oscar-it’ të parë

Publikuar tek: kulture-art, më 17:38 14-01-2016 ‘The Revenant’ i Leonardo DiCaprio nominohet në 12 kategori, aktori në kërkim të ‘Oscar-it’ të parë

Janë publikuar sot nominimet e filmave për çmimin prestigjoz “Oscar”. Aktorë të njohur dhe filma që kanë tërhequr vëmendjen maksimale të publikut do të konkurrojnë për çmimin më të rëndësishëm në kinematografinë botërore.

“The Revenant” është filmi që është nominuar në 12 kategori dhe ku në rolin kryesor luan Leonardo DiCaprio. Vetë DiCaprio është në listën për aktorin më të mirë dhe me interes pritet të shihet nëse 41 vjeçari do të arrijë këtë vit të rrëmbejë çmimin e parë “Oscar” në karrierën e tij.

Ndarja e çmimeve do të zhvillohet më 28 shkurt dhe do të transmetohet live në televizionin amerikan ‘ABC’.

Nominimet e filmave: 

Best Performance by an Actor in a Leading Role

Best Performance by an Actress in a Leading Role

Best Performance by an Actor in a Supporting Role

Best Performance by an Actress in a Supporting Role

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

Best Foreign Language Film of the Year

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song

Spectre

Spectre

"Writing's On The Wall"

Sam SmithJames Napier

Youth

Youth

"Simple Song #3"

David Lang

The Hunting Ground

The Hunting Ground

"Til It Happens to You"

Diane WarrenLady Gaga

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.16729998588562
array(1) { ["section"]=> string(100) "the-revenant-i-leonardo-dicaprio-nominohet-ne-12-kategori-aktori-ne-kerkim-te-oscar-it-te-pare-30006" }