Thellohet censura në Turqi, qeveria bllokon aksesin në Wikipedia pa ndonjë arsye

Publikuar tek: bota, më 15:38 30-04-2017 Thellohet censura në Turqi, qeveria bllokon aksesin në Wikipedia pa ndonjë arsye

Enickolpedia Wikipedia është sajti i rradhës në internet në të cilin nëse ndodhesh në territorin e Turiqisë nuk mund ta aksesosh. Sipas autoriteteve qeveritare Turke, në Wikipedia si shteti turk prezantohet si mbështetës i terrorismit ccka dëmton imazhin e vendit.

Turqia shpesh herë ka bllokuar aksesin në rrjetet sociale si Twitter, Facebook dhe Youtube. 

Madje shumë portale anti-qeveritare janë të paaksesueshme nga përdoruesit. Për tu theksuar fakti se autoritetet turke kanë ndërmarrë shpesh aksione përndjekjeje edhe ndaj mediave vendase dhe shumë gazetarëve.

Veprime të tilla janë intensifikuar pas dështimit të grushtit të shtetit më 15 korrik 2016, ndërsa Turqia dhe Erdogan janë kritikuar herë pas here nga BE-ja për censure ndaj fjalës së lire.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Linja e dytë më e gjatë në botë, treni niset nga Londra ja ku mbërrin
Mesha historike e Papës në Egjipt, masa të rrepta sigurie »
Article Logic
Execution time: 0.011291027069092
array(1) { ["section"]=> string(85) "thellohet-censura-ne-turqi-qeveria-bllokon-aksesin-ne-wikipedia-pa-ndonje-arsye-76967" }