Thellohet masakra në Irak, numri i viktimave shkon në 125

Publikuar tek: bota, më 06:55 04-07-2016 Thellohet masakra në Irak, numri i viktimave shkon në 125

Masakër në Irak, mbi 125 të vdekur dhe 150 të plagosur. Ky është bilanci tragjik i shkaktuar nga sulmet e ISIS në Bagdad të Irakut.

Sipas policisë irakiane, një makinë brenda të cilës kishte bombë, shpërtheu pranë një restoranti dhe në afërsi të një qendre tregtare në zonën tregtare të Karrada mbrëmjen e së shtunës.

Një bombë tjetër shpërtheu në veri  të kryeqytetit duke vrarë 5 persona. Bombardimet të cilat shkaktuanmë shumë vdekje ndodhën një javë më vonë pasi forcat Irakiane rimorën qytetin e Falluja nga shteti islamik IS.

Qeveria e Irakut ka shpallur tre ditë zie në nder të viktimave, ndërsa Uashingtoni ka shprehur mbështetjen e fuqishme për Bagdadin.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vdes Elie Wiesel, i mbjetuari i Holokaustit dhe fitues i çmimit Nobel
Droni kap çiftin e turistëve duke bërë seks në kambanoren e Kishës (Video +16) »
Article Logic
Execution time: 0.011742830276489
array(1) { ["section"]=> string(62) "thellohet-masakra-ne-irak-numri-i-viktimave-shkon-ne-125-45377" }