Thellohet skandali / Zhduken 671 ikonat e Gjergji Thimios

Publikuar tek: kulture-art, më 07:42 25-11-2015 Thellohet skandali / Zhduken 671 ikonat e Gjergji Thimios

Edhe pse koleksionisti Gjergji Thimio i arrestuar nga policia dy vite më parë ka akuzuar se nga muzeu i tij janë zhdukur 2300 objekte me vlerë, ndërsa për ikonat kishte kërkuar disa herë ndihmë për hapjen e një muzeu, misteri thellohet edhe më shumë me deklaratën e Ministrisë së Kulturës.

Ditën e djeshme Ministria e Kulturës njoftoi se policia sekuestroi gjatë aksionit dy vite më parë 477 ikona dhe artefakte, kur në deklaratën e policisë u tha se ishin sekuestruar 1147 ikona dhe objekte të tjera.

Përveç transportit skandaloz që iu bë ikonave disa ditë më parë, Ministria e Kulturës ka befasuar ditën e djeshmek duke njoftuar se janë vetëm 477 ikona në ruajtje, çka do të thotë se kanë humbur më shumë se gjysma.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026026010513306
array(1) { ["section"]=> string(61) "thellohet-skandali-zhduken-671-ikonat-e-gjergji-thimios-26219" }