Theresa May jept sot dorëheqjen, do të largohet pasi pasuesi i saj të marrë besimin në Parlament

Publikuar tek: bota, më 07:06 07-06-2019 Theresa May jept sot dorëheqjen, do të largohet pasi pasuesi i saj të marrë besimin në Parlament

Kryeministrja britanike Theresa May, pritet që sot të dorëhiqet formalisht nga drejtimi i Partisë Konservatore duke hapur zyrtarisht garën për zgjedhjen e pasuesit të saj deri në fund të korrikut.

'May do të largohet nga posti i kryeministres vetëm pasi lideri i ri të ketë kaluar mocionin e besimit në Parlament', njoftoi kryeministria britanike.

Teknikisht, May mund t’i lërë menjëherë vendin liderit të ri të konservatorëve, pasi ky të zgjidhet.

Kandidaturën për kryeministër e kanë shpallur tashmë edhe disa politikanë të tjerë, përfshirë ish-sekretarin e Jashtëm, Boris Johnson, dhe ish-kryetaren e Parlamentit, Andrea Leadsom.

May ka qenë nën presion për të dhënë dorëheqje pasi plani i saj për Brexit-in, përkundër tri përpjekjeve, nuk ka arritur të kalojë në Parlament.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01164722442627
array(1) { ["section"]=> string(102) "theresa-may-jept-sot-doreheqjen-do-te-largohet-pasi-pasuesi-i-saj-te-marre-besimin-ne-parlament-167216" }