Theresa May merr zyrtarish detyrën e kryeministres nga mbretëresha Elizabeth II

Publikuar tek: bota, më 17:59 13-07-2016 Theresa May merr zyrtarish detyrën e kryeministres nga mbretëresha Elizabeth II

Theresa May është zyrtarisht kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar. 59 vjeçarja ka marrë postin pas takimin në “Buckingham Palace” me mbretëreshën Elizabeth II.

Përpara May-t, në pallatin mberetëror ishte i pranishëm David Cameron, i cili dorëzoi dorëheqjen nga posti i kryeministrit.

Theresa May do të jetë kryeministrja e dytë grua pas Margaret Thatcher dhe do i duhet të drejtojë vendin në një kohë të vështirë pas vendimit për largimin nga Bashkimi Europian. 

3500_1.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shpërthen lufta në Sudan, të paktën 272 të vrarë, nis evakuimi i shtetasve të huaj
Historike, sonda Juno dërgon pamjet e para nga Jupiteri »
Article Logic
Execution time: 0.021523952484131
array(1) { ["section"]=> string(85) "theresa-may-merr-zyrtarish-detyren-e-kryeministres-nga-mbreteresha-elizabeth-ii-46485" }