Therja e balenave ngjyros me të kuqe gjithë bregun e detit (FOTO +18)

Publikuar tek: bota, më 17:17 20-06-2017 Therja e balenave ngjyros me të kuqe gjithë bregun e detit (FOTO +18)

Një ritual i çuditshëm në kufijtë një maskare natyrore zhvillohet çdo vit në Ishujt Faroe, ku banorët vendas në bazë të një tradite të lashtë vrasin Balenat duke i torturuar ato.

I gjithë bregu i detit në Ishujt Faroe u ngjyros me një ngjyrë të kuqe pas vrasjes së dhjetra balenave. Rituali brutal në gjuhën vendase quhet ndryshe “Grindadrap” dhe daton që prej vitit të largët 1584.

Çdo vit, balenat e pafajshme detyrohen të notojnë drejt bregut të ishujve danez gjatë emigrimit të tyre. Më pas ato tërhiqen zvarrë në mënyrë të dhunshme në dy plazhe nga banorët vendas. Pamjet që të ofronte sot deti në Ishujt Faroe ishin vërtet makabre. 

rituali.jpg

ritual-3.jpg

ritual4.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Burgoset një burrë, var fëmijën nga dritarja e pallatit dhe e publikon në facebook, arsyeja do t’ju shokojë
Miliarderi i humbi të gjitha, ka 20 vjet që jeton në ishullin e shkretë dhe është më i lumtur se kurrë »
Article Logic
Execution time: 0.010889053344727
array(1) { ["section"]=> string(72) "therja-e-balenave-ngjyros-me-te-kuqe-gjithe-bregun-e-detit-foto-18-83199" }