Thirrja e Haradinaj në Hagë, ish-amabasadori Podgorioca: Pjesë e 'çmimit' për taksën ndaj Serbisë

Publikuar tek: aktualitet, më 23:47 22-07-2019 Thirrja e Haradinaj në Hagë, ish-amabasadori Podgorioca: Pjesë e 'çmimit' për taksën ndaj Serbisë Ish-ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Gëzim Podgorica

Ish-ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Gëzim Podgorica shprehet se Haradinaj nuk është i vetmi politikan i cili do të thirret në Gjykatën e Hagës. 

I ftuar në emisionin '5 pyetje nga Babaramo', Podgorica shtoi se me thirrjen në Gjykatën e Hagës Haradinaj po paguan 'çmimin' për vendosjen e taksës për mallrat serbe.

'Unë mendoj se dorëheqja i shkon për shtat Haradinajt dhe profili që ai ka ndërtuar. Nga të dhënat thuhet se disa politikanë të Kosovës do të thirren për të dëshmuar, edhe të tjerë që janë në pushtet. Dorëheqja nga posti i bëri mirë edhe institucioneve të Kosovës, gjë që e ka bërë edhe 14 vite më parë. Riciklimi i kësaj akuze ka atë shijen e vet të hidhur, por e gjitha kjo ka disa konotacione.

Kjo është pjesë e një çmimi që po paguan për vendosjen e taskës. Pa pasur asnjë padi dhe asnjë dëshmitar nuk mund të thirresh në Hagë. Nuk mund të vinte pikërisht pas taksës. Mund të ketë pasur një lloj përshpejtimi. Edhe Gjykata Speciale vepron në një lloj presioni. Taksa ëshë inicuar nga Enver Hoxhaj me Kadri Veselin dhe është miratuar pastaj nga Haradinaj, por e mbrojtur më shumë nga ky i fundit në publik. Pati ndikimin e vet se pati një reagim shumë të fuqishëm ndërkombëtar që taksa të hiqej. U ushtrua presion që taksa të hiqej ose të pezullohej për të kërkuar një korridor dialogu mes dy vendeve por Haradinaj nuk u tërhoq. Ndaj taksës ka pasur qëndrime të ndryshme', deklaroi Podgorica.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0091900825500488
array(1) { ["section"]=> string(100) "thirrja-e-haradinaj-ne-hage-ish-amabasadori-podgorioca-pjese-e-cmimit-per-taksen-ndaj-serbise-173032" }