Thirrjet raciste të ushtarëve grekë, reagon PDIU: E ngjashme me ideologjinë naziste, çështja të ngrihet në NATO

Publikuar tek: politike, më 17:43 29-11-2015 Thirrjet raciste të ushtarëve grekë, reagon PDIU: E ngjashme me ideologjinë naziste, çështja të ngrihet në NATO

Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka reaguar pas publikimit në rrjetet sociale të videos ku shfaqeshin ushtarë grekë duke brohoritur në grup thirrje raciste ndaj shqiptarëve.

PDIU ka kërkuar që Ministria e Punëve të Jashtme ta ngre këtë çështje në strukturat e NATO-s dhe të kërkojë dënimin e sjelljeve raciste, duke u shprehur se i përngjajnë ideologjisë naziste. PDIU thotë se veprimet janë të organizuara nga oficerët grekë në ushtri.

Koret me përpmbajtje raciste nga ushtarët grekë jaën një ngjarje e turpshme dhe e përsëritur ndërsa kësaj here viktimë kanë qenë edhe shtetas shqiptarë të cilët kryejnë ushtrinë në Greqi si kusht për të marrë pasaportën greke. Ata janë detyruar të shajnë motrat dhe nënat e tyre.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0098490715026855
array(1) { ["section"]=> string(113) "thirrjet-raciste-te-ushtareve-greke-reagon-pdiu-e-ngjashme-e-ideologjine-naziste-ceshtja-te-ngrihet-ne-nato-26541" }