TikTok ndryshon rregullat, çfarë do ndodhë me përdoruesit nën 16 vjeç

Publikuar tek: bota, më 15:28 13-01-2021 TikTok ndryshon rregullat, çfarë do ndodhë me përdoruesit nën 16 vjeç

Aplikacioni më i përdorur i momentit, TikTok njoftoi se do të “mbyllë” automatiksisht të gjitha llogoritë që u përkasin të miturve nën moshën 16-vjeç.

TikTok ka marrë këtë vendim për të mbrojtur të miturit nga kërcënimet kibernitike. Pra me masat e reja të gjithë fëmijët nën moshën 16-vjeç, profilet e tyre do të kthehen në privat. Kështu që askush nuk do të ketë të drejtën të shkarkojë videot e të miturve.

Ndërsa llogoritë e 16 dhe 17 vjeçarëve u jep mundësinë të zgjedhin vetë përdoruesit nëse do të lejojnë që video e tyre të shkarkohet apo jo.

Një rregullore e re e fundit dhe shumë e rëndësishme është lidhja e llogarive të prindërve me ato të fëmijëve të tyre, në mënyrë që të ketë më shumë kontroll mbi përmbajtjen me të cilën përdoruesit e vegjël të aplikacionit bien në kontakt.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Situata e rënduar nga pandemia, 4 shtete të rëndësishme europiane SHTYJNË shtetrrethimin dhe gjendjen e jashtëzakonshme
»
Article Logic
Execution time: 0.013056039810181
array(1) { ["section"]=> string(75) "tiktok-ndryshon-rregullat-cfare-do-ndodhe-me-perdoruesit-nen-16-vjec-234835" }