Tirana 95-vjet kryeqytet, ja aktivitetet

Publikuar tek: kulture-art, më 11:26 11-02-2015 Tirana  95-vjet kryeqytet, ja aktivitetet

Një sërë aktivitetesh janë planifikuar të zhvillohen nesër me rastin e 95-vjetorit të shpalljes së qytetit të Tiranës kryeqytet të Shqipërisë.

Muzeu Historik Kombëtar do të hapë  për të gjithë publikun një ekspozitë fotografike me pamje nga Tirana ndër vite në orën 10.00 në hollin kryesor të Muzeut Historik.

Ndërkohë që edhe Bashkia e Tiranës, me rastin e 95- vjetorit të shpalljes së Tiranës kryeqytet, do të inaugurojë  në kuadër të projektit artistiko – kulturor ekspozitën fotografike dhe atë me piktura “Tirana Kryeqytet  11 shkurt 1920 ”

Tirana u themelua  në vitin 1614 nga Sulejman Pashë Bargjini dhe u quajt për herë të parë me emrin Tiranë në vitin 1418 në një dokument të Venedikut.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.030576944351196
array(1) { ["section"]=> string(44) "tirana-95-vjet-kryeqytet-ja-aktivitetet-3036" }