Tiranë, 50 persona në ditë kërkojnë ndihmë për problemet mendore vetëm në një poliklinikë

Publikuar tek: aktualitet, më 16:35 11-09-2019 Tiranë, 50 persona në ditë kërkojnë ndihmë për problemet mendore vetëm në një poliklinikë

Është rritur numri i shqiptarëve që vuajnë nga problemet mendore. Sipas Vizion Plus, çdo ditë në poliklinikën numër 3 në Tiranë, 50 persona kërkojnë ndihmën e specialistëve.

Faktorët që lidhen me këtë situatë fillojnë që nga ndryshimi stinor deri tek problemet sociale të të rinjve. Për këtë arsye, vjeshta dhe pranvera bën që problemet me shëndetin mendor të jenë më prezente.

Ankthi dhe pagjumësia kryeson listën e shqetësimeve kryesore tek moshat e reja.

Për mjekët me rëndësi mbetet ndërgjegjësimi që moshat e reja të marrin ndihmë të specializuar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023485898971558
array(1) { ["section"]=> string(95) "tirane-50-persona-ne-dite-kerkojne-ndihme-per-problemet-mendore-vetem-ne-nje-poliklinike-178092" }