Tiranë, protestë para samitit SEECP për lumenjtë,Guri: Nuk negociojmë asnjë pikë ujë

Publikuar tek: aktualitet, më 09:37 24-02-2015 Tiranë, protestë para samitit  SEECP për lumenjtë,Guri: Nuk negociojmë asnjë pikë ujë

Shoqëria civile është duke zhvilluar një protestë para samitit të SEECP për të kundërshtuar devijimin e lumenjve Vjosa dhe Radika.

Protestuesit thonë se duan të sensibilizojnë ndërkombëtarët. Ata mbajnë parrulla në duar ku shkruhet: “Kush kujton se lumenjtë shiten të gjejnë ujë e të mbyten”, "Qytetarë zgjohuni të paktën një herë".

“Janë duke ndërtuar për të marrë 2.3 m k/s, që është një humbje kolosale për energjinë, ujin e pishëm, vaditjen dhe ekosistemin”, tha ambientalisti Sazan Guri.

"I kemi bërë të qartë qeverisë se nuk ka negocim pa shoqëri civile dhe se është e  panegocueshmë qoftë edhe një pikë ujë", shtoi Guri.

Sot (e martë) në Tiranë u zhvillua takimi i ministrave të Punëve të Jashtme të 13 vendeve pjesëmarrëse të SEECP, ku të pranishëm ishin edhe përfaqësues të BE .

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Arrestohet drejtori i gjimnazit në Cërrik, falsifikoi dëftesat
Dalin rezultatet e helmimit të 41 turistëve italianë, në Vlorë shkuan të helmuar »
Article Logic
Execution time: 0.013521909713745
array(1) { ["section"]=> string(39) "tirane-proteste-para-samitit-seecp-4265" }