Akademia Marubi sjell radikalizmin në një këndvështrim të ri, mos e humbisni

Publikuar tek: kulture-art, më 07:55 19-09-2017 Akademia Marubi sjell radikalizmin në një këndvështrim të ri, mos e humbisni

Sot është dita e dytë e edicionit të 12-të i IHRFFA– Festivalit Ndërkombëtar të Filmit për të Drejtat e Njeriut që zhvillohet në ambjentet e Akademisë së Multimedias dhe Filmit Marubi në Tiranë.

Më poshte gjeni programin e ditës së dytë të Festivalit dt 19 shtator:

1.E martë 19 Shtator , ora 12:00 UET

 JIHAD - A STORY OF THE OTHERS - XHIHADI: NJË HISTORI E TË TJERËVE

Regjisor: Deeyah Khan

MB, Norvegji, 2015, 50 min

FORUM mbi Radikalizmi dhe Fondamentalizmi tek Universiteti Europian i Tiranës

2.E martë 19 Shtator - 17:00 @ Akademia e Filmit & Multimedias Marubi

THE REUNION - TAKIM PAS VITESH

Skenari dhe regjia nga Anna Odell

Suedi, 2013, Artistik, 90 min

3.E marte 19 Shtator - 17:30 tek Arkivi Qëndror Shtetëror i Filmit

BLACK CODE - KODI I ZI

Regjisor:              Nicholas de Pencier

Kanada, 2016, Dokumentar, 90 min

4.E martë 19 Shtator - 18:30

DOWN THE DEEP DARK WEB - NË THELLËSITË E RRJETIT TË TERRIT

Regjia nga: Tzachi Schiff, Duki DrorSesion Pyetje/Përgjigje në prani të Regjisorit tek  Akademia e Filmit & Multimedias Marubi

Izrael, Francë, Rep. Çeke, Gjermani, 2015, Dokumentar, 56 min

5.E martë 19 Shtator - 19:00 tek  Arkivi Qëndror Shtetëror i Filmit

THE FATHER, THE SON AND THE HOLY JIHAD - “A Moving Family Saga in the heart of Jihad”

ATI, BIRI DHE XHIHADI I SHENJTË - “Saga Prekëse e një familjeje në zemër të Xhihadit”

 Regjia nga: Stéphane Malterre

Francë, 2016, Dokumentar, 120 min

6.E martë 19 Shtator - 19:30 tek Sheshi Skenderbej

THE PARADE/PARADA

Regjia dhe Skenari: Andrzej Fidyk

Poloni, 1988, Dokumentar, 60 min

7.E martë 19 Shtator - 20:00

DRUMS OF RESISTANCE - DAULLET E REZISTENCËS

Regjia nga: Mathieu Jouffre

Skenari dhe Montazhi: Mathieu Jouffre dhe Besa Luci

Sesion Pyetje/Përgjigje në prani të Regjizorit @ Akademia e Filmit & Multimedias Marubi

Kosova, 2016, Dokumentar, 65 min.

Festivali do të mbahet nga dt.18-23 shtator në ambjentet e Akademisë së Filmit dhe Multimedias Marubi  dhe hyrja do të jetë e lirë për publikun.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.030539989471436
array(1) { ["section"]=> string(139) "tituj-filmash-interesante-dokumentare-zbuloni-programin-e-dites-se-dyte-te-festivalit-nderkombetar-te-filmit-per-te-drejtat-e-njeriut-92856" }