Tjetër shans për maturantët ngelës, dalin datat e provimeve, ja si do të ndërtohen pyetjet

Publikuar tek: aktualitet, më 16:46 12-07-2020 Tjetër shans për maturantët ngelës, dalin datat e provimeve, ja si do të ndërtohen pyetjet Ilustruese

Tjetër shans për maturantët shtetëror dhe profesional që nuk arritën të sigurojnë notë kaluese në provime.

Ministria e Arsimit ka caktuar datat e provimeve për maturatët, duke iu dhënë mundësi mbetësve të pajisen me diplomën, si kusht për t’u regjistruar në Universitete.

Provimi i gjuhës së huaj do të jepet më 24 gusht, tre ditë më vonë provimi i gjuhës shqipe dhe letërsisë, më pas i matematikës më 31 gusht dhe për t’u përmbyllur në datën 3 shtator me provimin me zgjedhje.

Në këto provime do t'u jepet mundësia edhe atyre që e kanë mbaruar shkollën para vitit 2019, por nuk kanë shlyer detyrimet  e maturës shtetërore.

Sakaq, bëhet me dije se pytejet do të jenë të ndërtuara vetëm me alternativa.

 

Screenshot_6.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0096430778503418
array(1) { ["section"]=> string(95) "tjeter-shans-per-maturantet-ngeles-dalin-datat-e-provimeve-ja-si-do-te-ndertohen-pyetjet-213634" }