Tjetër skandal në industrinë e automjeteve, 30 milion “airbag” me defekt, Mercedes tërheq 126 mijë makina

Publikuar tek: bota, më 17:18 04-11-2015 Tjetër skandal në industrinë e automjeteve, 30 milion “airbag” me defekt, Mercedes tërheq 126 mijë makina

Një tjetër skandal ka përfshirë industrinë e automjeteve pas skandalit të “Volksëagen”, ku miliona automjeteve iu ishin instaluar çip-a për të falsifikuar rezultatet e testit për çlirimin e gazrave, këtë herë një prej prodhuesve më të mëdhenj të jastëqeve të ajrit, Takata, është gjobitur me 70 milionë dollarë nga qeveria amerikane.

Sipas invesëtigimit ka rezultuar se defekti me airbag-ët ka prekur rreth 30 milionë automjete në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Airbag-ët e instaluara në automjete kanë rezultuar të aktivizohen pa përplasjen e mjetit çka ka shkaktuar vdekjen e 8 personave dhe plagosjen e 98 të tjerëve.

Skandali ka prekur automjete si Toyota, Nissan dhe Mercedes-Benz ku ky i fundit ka tërhequr nga tregu amerikan 126 mijë autovetura dhe fuoristrada. Ndërsa Takata ka pranuar fajin dhe është shprehur se ka identifikuar problemin që shkakton defektin, por qeveria amerikane është shprehur se nëse nuk merren masa urgjente brenda një afati të caktuar do të gjobitet edhe me 120 milionë dollar shtesë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011981010437012
array(1) { ["section"]=> string(107) "tjeter-skandal-ne-industrine-e-automjeteve-30-milion-airbag-me-defekt-mercedes-terheq-126-mije-makina-24660" }